top of page

PREHRIEVANIE MESTA

Updated: Sep 10, 2022

Posledné leto 2022, čo sa týka teploty a sucha, považujem vo svojom živote za rekordné. Nespomínam si na takéto dlho trvajúce vysoké teploty. To ale prináša aj veľké problémy s prehrievaním ulíc. Nad mestom sa akumuluje obrovská teplotná bublina, alebo inak povedané, vzniká nám MESTSKÝ TEPLOTNÝ OSTROV.


Prehrievanie má na svedomí zlý výber materiálov použitých pri výstavbe chodníkov, námestí, ako aj veľkých spevnených plôch, respektíve výsadba zelene bez dômyselného plánovania. Je to absolútne nepochopená problematika vedeným mesta Michalovce.

Mestský teplotný ostrov dokáže zvýšiť teplotu v meste aj o 3-4 stupne Celzia.


Tento problém pri vode, či pri mori nepociťujeme. Je príjemne teplo. Fúka tam vietor, všade je prírodný materiál piesok, tráva, voda, more. No v meste máme cesty a chodníky, tmavé materiály spojené s častokrát bezvetrím.


Mesto teda samospráva má v majetku chodníky a cesty, preto sa musí týmto problémom zaoberať. Mesto je presiaknuté asfaltom a ten prináša svojou tmavou farbou generálny problém. Tmavá farba totiž absorbuje všetky vlnové dĺžky svetla a premieňa ho na teplo. Povrch sa tak zahreje, častokrát na 60C. Ulice pôsobia ako jeden megalomansky radiátor s obrovskou plochou.

Zdravý sedliacky rozum vraví, neobliekaj si čiernu farbu počas horúčav.

Svetlejšie plochy napríklad betónové cesty, alebo dlažbové chodníky, absorbujú oveľa menej vlnových dĺžok a odrážajú zvyšok. Takto sa všetka energia neabsorbuje a povrchové teploty sa tak nenahrejú.

Riešením je používanie svetlejších materiálov ako sú betónové plochy namiesto asfaltových, dlažobné chodníky namiesto asfaltových. Stavať svetlé farby striech, upustiť od asfaltových. A samozrejme to najdôležitejšie, systematicky osadzovať stromy ako prírodné tienidlá v kombinácií s trávnatými plochami, lepšie kvetinovými záhonmi.


Porovnávaniu teplôt ciest a chodníkov v Michalovciach som sa už venoval v minulosti. Všimnite si tie obrovské rozdiely povrchovej teploty medzi trávnikom, betónovou dlažbou a najhoršie asfaltom.

Asfalt sa dokáže zahriať ďaleko aj cez 51C. Rekord čo som nameral bol 65C.

V programe NOVÝCH MICHALOVIEC máme aj MESTSKÝ INŠTITÚT, ktorý sa bude touto témou zaoberať. Na to, aby sme pochopili, kde sú najkritickejšie miesta s vysokým stupňom nahrievania oblasti, necháme zhotoviť teplotnú mapu mesta. Tá nám prezradí, kde sa nachádzajú oblasti, ktoré je potrebné akútne riešiť. Následne útvar hlavného architekta začne pripravovať štúdie, ktoré pomôžu v lete znížiť celkovú teplotu.

Jednoduché termálne fotografie zobrazujúce rozdiel teplôt v tieni a na slnku, respektíve na pevnej ploche alebo trávniku.


Radovan Geci

kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Michalovciach

kandidát na poslanca Košického samosprávneho kraja

68 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page