top of page

CHÝBAJÚCI INVESTORI V MESTE

Mesto Michalovce sa vyľudňuje, pre jeho neatraktivitu, zostarnutie, slabú konkurenciu kvality života voči iným mestá a v neposlednom rade, pretože tu niet kvalitnej dobre platenej práce. Častokrát sa pýtate, prečo k nám neprichádzajú investori, pravé naopak hromadne odchádzajú, ako to zmeniť? Toto je môj pohľad na vec.


Ak dovolíte, skúsim Vám to napísať čo najrealistickejšie, bez populistických sľubov, ktoré sú po billboardoch, pretože mne osobne to vadí ako klamú politici. Poďme teda po poriadku, zanalyzujme si fakty a potom riešenia.


Mesto, teda samospráva nezamestnáva, nevytvára pracovné miesta, ale súkromný sektor vo firmách, alebo štátna správa na úradoch. Kto sľubuje, že ako poslanec vytvorí miesta priamo klame! Niektorí, ešte nie sú ani poslancami a už klamú na billboardoch. Môžete si domyslieť to čo o ich charaktere a domyslieť, ako sa budú chovať a klamať v poslaneckých laviciach. Skôr si povedzme, prečo tu investor nepríde, dôvody ktoré vidím ja sú chýbajúca diaľnica, chýbajúca infraštruktúra, nulové benefity mesta, zlé životné prostredie, slabé štátne dotácie a to najdôležitejšie, chýba nám moderný komplexný priemyselný park. Ten ani za 16 rokov nebol Smer schopný pripraviť. Pritom mali neobmedzenú moc, 20 z 25 poslancov, mali 2 vlády a nič. Namiesto budovania priemyselného parku, na ktorý potrebujete pozemky, poslanci smeru a nezaradení každé jedno zastupiteľstvo predali zo 20 pozemkov, za rok sa to môže blížiť až k stovke pozemkov. A bez pozemkov, žiaden investor nepríde. Ďalším dôvodom je neatraktívne mesto, nemecký, anglický, japonský manažér, ak sa má presťahovať so svojou rodinou aj s deťmi, ktoré nemá kam dať na kvalitné školy, alebo vysoké školy, nemá sa kde kultúrne vyžiť, nemá v meste krásne parky, zeleň, námestie plné spokojných ľudí sediacich po terasách, vyberie si pre svoju rodinu iné atraktívnejšie mesto.

Musíme okamžite zastaviť predaj pozemkov v meste potencionálnych pre priemyselné parky, či iné strategické miesta do budúcna, slúžiacich MESTU nie vybraným poslancov, ktorí hromadne za netrhové nízke ceny kupujú pre svoje súkromné projekty! Toto považujem za subvenčný podvod!

Riešenie, ktoré chceme teda urobiť je zostaviť pracovnú skupinu na naprojektovanie či prípravu plánov, akým spôsobom sa dopracovať k výstavbe priemyselného parku na takom mieste, ktorý čo najviac eliminuje chýbajúcu diaľnicu. Druhým spôsobom ako prilákať investora je mať predpripravené dopredu schválené VZN, teda všeobecné záväzné nariadenia, ktoré cez znížené dane, alebo znížené vstupné investície budeme lákať na obsadenie priemyselného parku. Mesto sa musí investične podieľať na príchode takéhoto zahraničného, alebo nášho investora. Komunikácia so SÁRIOM je neskutočne dôležitá. Mne osobne sa po veľkom tlaku na vtedajšieho ministra hospodárstva podarilo zmeniť dotačnú schému podpory pre najviac zaostalé regióny, kde Michalovský okres z pôvodných 30% prešiel do kategórie 50%. Posledným dôležitým krokom je začať spoluprácu s Košickým samosprávnym krajom a Technickou univerzitou, s ktorou sa môžu taktiež predpripraviť nové projekty. Spôsobov je veľa, ale treba na nich pracovať, nečakať, že nám len tak sám od seba investor spadne z nebies, ako si to myslí terajšie vedenie, ktoré chce zachovať kontinuitu, s ktorou my absolútne nesúhlasíme a dávame Vám záväzok, že to budeme robiť presne inak, lepšie. Posledný tretí spôsob je neustále pracovať na kvalitnom životnom prostredí, teda na moderných verejných priestranstvách, na architektúre mesta, peknom vonkajšom vzhľade, pekných kvetinových záhonoch, kvalitných cestách, kvalitných chodníkoch, tieto veľmi dôležité detaily sú častou príčinou, ako zmeniť myslenie investora a aj napriek chýbajúcej diaľnici, ho presvedčiť, že mesto Michalovce je presne to pravé miesto, kde sa oplatí investovať aj z pohľadu kvality života, jeho, jeho rodiny, jeho manažmentu a zamestnancov. Architektúra mesta je v prioritách Nových Michaloviec na prvom mieste.


Ak máme toto všetko zmeniť, poprosím príďte voliť, dajte hlas nášmu kandidátovi na primátora Milan Kaplan, a minimálne 13 z 25 poslancov, teda väčšinu, aby sme mohli prehlasovať staré neefektívne vedenie. Vo svojom volebnom obvode krúžkujte všetkých poslancov za našu koalíciu. Mne, okrem poslanca mesta prosím dajte hlas aj v krajských voľbách. Ďakujem Vám, spolu to dokážeme.

102 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page