top of page

Rabovanie pokladnice Michalovskej samosprávy

Rodinný rozpočet rieši snáď každý z nás, zodpovedne rátame každé euro, pretože je naše a veľmi dobre poznáme jeho hodnotu. Čo všetko sme pre to euro museli urobiť, koľko odpracovať, ale čo samospráva?


Na druhej strane máme samosprávy, mestá a obce. Tie spravujú naše spoločné peniaze, vedenie mesta, poslanci a ani zamestnanci nemajú osobný vzťah k poctivo zarobeným peniazom a systém kontroly efektívneho míňania, respektíve ohodnotenia pracovníka za efektívne hospodárenie neexistuje. Existuje ale niečo iné! „Ohodnotenie“ pracovníka lobistickými skupinami, aby urobil také alebo onaké rozhodnutie v prospech lobistu a našiel legálny spôsob, ako znova minúť spoločné peniaze z mestskej pokladnice.


Dobrým v úvodzovkách príkladom na plytvanie je mesto Michalovce.


14.05.2019 sa v meste konalo mestské zastupiteľstvo a jedným z programu bol bod nákup pozemku pre vytvorenie novej kazety pre mestskú skládku. Tá čoskoro končí, ostáva jej zhruba 12 mesiacov pre naplnenie, čo je alarmujúce. Je to tak krátky čas a podľa vedenia mesta nie je možné stihnúť legislatívne v termíne proces vytvorenia novej skládky. Výber a zámena pozemkov s SPF, proces posudzovania životného prostredia a následné fyzické zhotovenie skládky do 1 roka je podľa nich nemožné.


Máme tu úmysel zo strany mesta aby sa to nestihlo? Na poslednom spomínanom zastupiteľstve si poslanecký klub SMER po niekoľkohodinovej rozprave jednohlasne schválil vyčlenenie peňazí z mestského rozpočtu rozpočtovým opatrením a to v dvoch splátkach v celkovej sume necelých 320.000€ za 48.000 m2 ornej pôdy. Nepomohla ani niekoľko hodinová rozprava a boj opozičných politikov vrátane mňa, ktorý poukazovali na nezmyselné plytvanie peniazmi a účelové zanedbanie situácie s upozornením. Padla otázka, kto preberie zodpovednosť za tento stav. Pozmeňovací návrh na zrušenie vyčlenenia peňazí nám okamžite zmietli zo stola, pozemky nechcú zamieňať.


Takže si to zrátajme. Orná pôda sa v Michalovskom regióne podľa úradnej tabuľky pohybuje v cene 0,51 EUR za 1m2. Cena za pasienky je dokonca niekoľko krát nižšia. Mesto Michalovce ale namiesto toho, aby zadarmo zamenila pozemky s SPF, alebo zakúpila pozemky od SPF, sa rozhodlo vyhovieť súkromným majiteľom, ktorí si prilepšia spomínaných 320.000€.


Ak vedenie mesta trvá na tom aby sa miesto skládky nezmenilo a zotrvalo na pôvodnom mieste s identickou prístupovou komunikáciou, tak prečo nechápu že svet má 4 svetové strany, sever, juh ,východ a západ, pretože mesto pozná len západ, práve pozemok súkromníka. Vôkol sú samozrejme voľné pozemky, ktoré účelovo prehliadajú.Príbeh pokračuje, keď si človek klikne na katastrálnu mapu a pozrie informáciu o majiteľoch navrhovaného pozemku. Pozemok vlastnia dve osoby, JUDr. Alexander Zápotocký a Ing. Roland Bušša, sediaci v dozornej rade firmy CASSOVIAINVEST-CREDIT a MEDICAL GROUP SK, firmy ľudovo nazývanej Paškovci, ktorá má za sebou známe kauzy ako predražené Piešťanské CT. Pán Zápotocký bol v dozornej rade aj niekedy pre Michalovčanov veľmi známej firmy MEZ a.s., v tej istej v ktorej bol štatutárom aj súčasný prednosta Michalovského úradu.


Len pre ilustráciu a predstavu aká závratná suma je 320.000€ pre mestský rozpočet Michalovce. Vyberám položky z rozpočtu mesta pre rok 2019.


cestná doprava, oprava ciest ... 196.000€

verejné osvetlenie ... 147.000€

policajné služby ... 59.100€

ochrana životného prostredia ... 8.940€


Je potom otázka na mieste, má vedenie mesta kupovať pozemok od lobistických skupín za 1000% navýšenie ceny? Alebo hľadať možnosti bezplatnej zámeny pozemku s SPF? Kto je za túto situáciu zodpovedný? A kto reálne ostane ako konečný príjemca tejto sumy? Úsudok nechám na Vás.


odkaz Judr. Alexander Zápotocký http://foaf.sk/ludia/20501/vizualizacia


odkaz Ing. Roland Bušša http://foaf.sk/ludia/14778/vizualizacia


174 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page